Ćwiczenia logopedyczne

Ćwiczenia pomocne w kształtowaniu prawidłowej pozycji spoczynkowej języka

Drodzy Rodzice, kochane dzieci!

Nasz język w jamie ustanej kiedy nie mówimy, nie jemy, ani nie pijemy, przyjmuje pewną określoną pozycję. To tak zwana pozycja spoczynkowa języka.

Zawsze na zajęciach z dziećmi pamiętamy, aby takie ćwiczenia utrwalające prawidłową pozycję języka wykonać. Zachęcam do utrwalania prawidłowego trzymania języka poprzez poniższe proste ćwiczenia

Ćwiczenia języka
– „Konik” – kląsanie. Najpierw powoli, potem coraz szybciej. Następnie konik się zatrzymuje – tu ważna sprawa – trzymamy przyklejony do podniebienia język, po kilku sekundach znowu rusza.
– „Liczenie zębów” – ważne aby nie liczyć ruchem posuwistym. Język dotyka każdego zęba oddzielnie.
– „Cukierek” – udawanie ssania cukierka.
– Unoszenie języka za górne zęby i cofanie go do podniebienia.
– „Kobra” – przyssanie języka do podniebienia przy szeroko otwartych ustach.
Ćwiczenia warg:

– Szerokie otwieranie i zamykanie ust.

– Wymawianie samogłosek: iii – uuu, aaa – ooo – z przesadną artykulacją i z normalna artykulacją

– “Całuski” – przesyłanie buziaczków.

Drodzy Rodzice w miarę możliwości poświęćmy w ciągu dnia kilka minut na usprawnianie aparatu mowy. Z całą pewnością przyczyni się to dalszego prawidłowego rozwoju mowy naszych dzieci.

Pozycja spoczynkowa języka – DLA WSZYSTKICH

Zabawa – przygotowanie do prawidłowej wymowy głoski [r]